Święta

» Podoliniec - małe miasteczko na Spiszu

Sylwester 2009 warto spędzić w jednym z miasteczek na słowackim Spiszu. Podoliniec (Podolinec) to małe miasteczko położone w dolinie Popradu. Znajduje się na pograniczu Gór Lewockich i Kotliny Podtatrzańskiej. Blisko stąd do Pienin czy Wysokich Tatr. Podoliniec to jedno z najstarszych miast na Spiszu. Osada na terenie Podolińca funkcjonowała już prawdopodobnie w czasach państwa wielkomorawskiego (VIII-IX wiek). Potem osada należała na zmianę do Polski i do Węgier. W 1409 roku postawiono w Podolińcu niewielki zamek. W roku 1412 król węgierski Zygmunt Luksemburski przyznał Podolińcowi status wolnego miasta królewskiego. W tym samym roku Podoliniec został włączony do tak zwanego zastawu spiskiego i przez ponad 300 lat był częścią Rzeczypospolitej. To właśnie w Podolińcu działało słynne kolegium pijarskie, które przez ponad 200 lat istnienia wykształciło na poziomie gimnazjalnym wielu uczniów z Polski i Węgier. Jednym z najsłynniejszych absolwentów kolegium pijarskiego w Podolińcu był Stanisław Konarski, pijar, pisarz, publicysta i polski działacz oświeceniowy. Centrum Podolińca ma renesansowy układ architektoniczny. W 1950 roku Podoliniec otrzymał status miejskiego rezerwatu. Kamienice znajdujące się wokół rynku, kościół Marii Panny czy renesansowa dzwonnica to zabytki warte zobaczenia. Sylwester w takim małym miasteczku jak Podoliniec może być równie wspaniały jak w dużym mieście. Najważniejsze jest to, by dobrze się bawić i miło wspominać sylwester 2009/2010.

» Sylwester

Sylwester jest świętem obchodzonym w ostatnią noc w roku, 31 grudnia. Tego dnia są organizowane różnego rodzaju bale lub prywatki, wszystko zależy od naszej inwencji i finansów. Właściciele restauracji prześcigają się pomysłowością i oryginalnością wyprawianych balów. Lecz większość z nas woli tę szczególną i wyjątkową noc spędzać z rodziną lub przyjaciółmi Wielu z nas zapewne wybiera też góry, bo chyba nigdzie indziej niema takiego niepowtarzalnego uroku i klimatu. Nie ma lepszego pomysłu na spędzenie tej nocy jak sylwester w górach. Tu najczęściej organizuje się Sylwestra pod gołym niebem z tańcami śpiewami i oczywiście nie może zabraknąć kuligów saniami ciągniętymi przez konie. Tego dnia panie mogą sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, jeśli chodzi o makijaż, fryzurę lub kreację wieczorową. Noc sylwestrowa jest najhuczniej obchodzonym świętem, każde państwo na świecie obchodzi je na swój indywidualny i niepowtarzalny sposób. W Polsce gdy wybija północ witamy Nowy Rok hucznymi fajerwerkami i szampanem który jest nieodzowną częścią toastów. Składamy sobie wówczas nawzajem życzenia Noworoczne. Z nadejściem Nowego Roku obmyślamy sobie różnego rodzaju postanowienia i staramy się przez ten czas do nich stosować. Jednym z przesądów tego dnia jest, aby jako pierwszy próg domu przechodził mężczyzna, gdyż oznacza to szczęście i dobrobyt dla domostwa. Nigdy jako pierwsza nie powinna wchodzić kobieta ponieważ może przynieść pecha lub niepowodzenie dla domu. Jeszcze jedną niestety zanikającą tradycją, którą celebruje się najczęściej na wsiach jest odwiedzanie się w Nowy Rok i posypywanie odwiedzanego domu ziarnami zbóż, aby nigdy gospodarzom domu nie zabrakło chleba. Obchody Sylwestra i Nowego Roku sięgają odległych czasów, początki datuje się około 999 roku. W Polsce Sylwestra zaczęto obchodzić dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Święto to było popularne na początku tylko w bogatych kręgach, ale nie było tak hucznie obchodzone jak obecnie. Współczesny Sylwester to zapowiedź wspaniałej zabawy aż do samego rana!

» Święta

Święto, dzień wolny od pracy, obchodzony uroczyście ze względów kultowych (święta rel.) lub państw.; także dzień roboczy poświęcony uczczeniu pewnych osób, instytucji, zawodów lub szczególnych faktów czy wydarzeń.