Śląsk

» Monografie miejscowości górnośląskich

Oprócz informacji dotyczących poszczególnych wiosek dawnej rejencji opolskiej, znajdziemy tu teksty dotykające czasem spraw drażliwych, pomijanych. Ich celem nie jest podanie jakiejś obowiązującej wykładni. Mają one prowokować do zadawania kolejnych pytań, zmuszać do zastanowienia się nad Śląskiem, jego historią, a czasem samym sobą. Dzieje miejscowości W tej części znaleźć można krótkie opisy dziejów niektórych miejscowości Górnego Śląska. Informacje, które znajdują się w tych opracowaniach wzięte zostały z pozycji, które Szanowny Czytelnik znajdzie w bibliografii tematycznej, jak również z materiałów Archiwów Państwowych w Opolu, Katowicach i Wrocławiu, Archiwum Archidiecezjalnego we Wrocławiu oraz innych. Opisy te mogą służyć jako punkt wyjścia dla każdego, kto chciałby napisać pełną monografię danej miejscowości. W miarę możliwości będą one sukcesywnie uzupełniane, ale nie będą nigdy stanowić alternatywy dla monografii drukowanych, jakie powinna mieć każda szanująca się miejscowość. Poradnik dla piszących monografie miejscowości Inaczej pisze się monografię dużego miasta, w przypadku którego mamy nadmiar materiału, który musimy poddać surowej selekcji. W przypadku niewielkiej miejscowości, nasze poszukiwania będą miały nieco inny schemat – tu będziemy po prostu szukać czegokolwiek. Aby chociaż częściowo ułatwić te mozolne badania, pragnąłbym podzielić się w tym miejscu kilkoma uwagami, radami. Nie stanowią one rzecz jasna jakiejś wykładni, modelu który należy stosować zawsze i wszędzie. Każdy z nas ma bowiem własne wypracowane metody, które są skuteczne.

» globalart.pl - artystyczne malowanie wnętrz

Wykonujemy artystyczne malowidła naścienne tanio i profesjonalnie. Doradzimy, wykonamy wirtualny projekt, zaprojektujemy logo.

» Po naszymu, czyli po śląsku

Zajta internecowo uo djalykće ślůnskim a o ślůnskim mustře ortografičnym našykowano dlo Ślůnzokůw, Polokůw a Čechůw - Strona internetowa o dialekcie śląskim i o śląskich zasadach ortografii przygotowana dla Ślązaków, Polaków i Czechów.

» Bojszowy.info

***ZAPRASZAMY*** Znajdziecie tutaj tylko i wyłącznie prawdziwe informacje, zdjęcia, filmiki dotyczące gminy Bojszowy. Strona tworzona z waszym udziałem. Zachęcamy do wysyłania najnowszych informacji dotyczšcych gminy.

» ZAGLEBIE.INFO - Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź - Serwis informacyjny

Serwis informacyjny ZAGLEBIE.INFO prezentuje wiadomości z regionu, wydarzenia sportowe i regionalne, kulturalne i rozrywkowe z miast Zagłębia Dąbrowskiego, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź

» Poznaj Śląsk! - Śląski Serwis Tekstowy

Śląski Serwis Tekstowy. Serwis ma na celu ułatwienie dotarcia do materiałów tekstowych tworzonych na Śląsku, a przede wszystkim o Śląsku. W serwisie znajduje się zbiór linków do śląskich czasopism, artykułów na temat Śląska itp.

» Mysłowice - m-ce.pl - Mysłowice w Internecie

Mysłowicki Portal Mieszkańców - m-ce.pl, fachowe informacje na temat miasta Mysłowice, codzienne aktualności, ciekawostki, historia, Mysłowice na fotografii, ogłoszenia i wiele innych.

» SKLEJKA BRZOZOWA - SMĘTEK - sklejka brzozowa: sklejka wodoodporna, sklejka szalunkowa

Sklejka brzozowa - F.H. SMĘTEK - jako bezpośredni przedstawiciel łowtewskiego koncernu Latvijas Finieris, oraz wielu innych producentów sklejki z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Łotwy, Litwy - oferuje najwyższej jakości sklejki brzozowe. W naszej ofercie sklejka suchotrwała, sklejka wodoodporna.

» Adaplast - opakowania z tworzyw sztucznych

Firma istnieje na rynku od 1991 roku, posiada certyfikat ISO 9001:2000.rnDziałalnością obejmuje produkcję opakowań dla kosmetyków, chemii gospodarczej z PE, PP oraz PVC o pojemności do 5 litrów oraz przedmiotów użytkowych. Pracujemy na formach własnych i powierzonych przez klijentów.

» mieszkania Częstochowa

Firma budowlana BAJDA działa od 1984 roku, od 1993 roku rozpoczęła działalność jako developer na terenie Częstochowy. Mamy przyjemność przedstawić Państwu najnowszy projekt budynku wielorodzinnego na osiedlu Grabówka w Częstochowie.