Lektury

» Zbrodnia i kara

Zbrodnia i kara to najbardziej znana powieść Fiodora Dostojewskiego będąca studium zbrodni i zbrodniarza - Raskolnikowa. Jest to powieść realistyczno-psychologiczna, sensacyjna oraz społeczna; polifoniczna, czyli wielogłosowa, pokazująca różne punkty widzenia nawet w obrębie jednej refleksji bohatera.W powieści wnikliwy czytelnik dopatrzy się odnośników czasowych: Idea przestępstwa kiełkuje w głowie Raskolnikowa pół roku przed tym, gdy w lipcowy wieczór poznajemy głównego bohatera. Pomysł zabicia nieuczciwej lichwiarki wpadł mu do głowy dwa tygodnie po tym, jak przypadkowo był świadkiem rozmowy o korzyściach zabicia staruchy. Znał ją ze słyszenia od zimy, a przypomniał sobie jej adres półtora miesiąca przed morderstwem. Idea zbrodni zaś zakiełkowała mu w głowie na pół roku przed początkiem akcji. Wydarzenia „Zbrodni i kary” rozgrywają się w ciągu dziewięciu i pół dnia (bez Epilogu), w lipcu 1865 roku w Petersburgu (miasto w tej epoce literackiej stanowiło bardzo istotny element w kształtowaniu losów poszczególnych postaci; czasem było nawet głównym bohaterem, np. Paryż w „Ojcu Goriot” H. Balzaka czy Łódź w „Ziemi Obiecanej” W. Reymonta). W Epilogu przenosimy się z Rodionem i Sonią na Syberię. Miastem, w którym toczy się akcja, jest Petersburg. Prócz XIX-wiecznej stolicy Rosji akcja rozgrywa się w określonych przestrzeniach, począwszy od wynajmowanych pokoi, poprzez duszne szynkownie i traktiernie, a skończywszy na brudnych i opuszczonych podwórkach.

» Księgarnia techniczna

Internetowa Księgarnia Techniczna. Tania wysyłka od 6,00zł. Sprzedaż książek i podręczników dla uczniów wszelkich typów szkół. W ofercie mamy pozycje książek z nauk ścisłych i technicznych.

» Motywy literackie

Strona poświęcona głównym tematom i wątkom w literaturze i sztuce. Stworzona została z myślą o uczniach, studentach i nauczycielach, a także miłośnikach polskiej oraz powszechnej kultury.