Reklama
najstarszym
- ilość wystąpień w katalogu: 1
- ilość odsłon: 76
Wpisy zawierające w treści słowo najstarszym
Klub Subaru Polska
Klub Subaru Polska jest pierwszym i najstarszym klubem Subaru w Polsce
eJaslo.pl - Portal regionalny Jasło i powiat jasielski
Kliknij i dowiedz się więcej! Multimedialny dziennik miasta Jasło, województwo podkarpackie. Codziennie świeże aktualności z życia miasta: artykuły, fotoreportaże, felietony, wywiady, pliki mp3. Ponadto przydatne aktualności na temat miasta: informatory, przegląd wydarzeń kulturalnych i sportowych. Nasi reporterzy są tam, gdzie dzieje się coś ciekawego, aby przekazać Państwu relacje. Współpracujemy z lokalnymi mediami: gazetami, radiami i TV, których dziennikarze udostępniają nam swoje artykuły, co zwiększa jakość przekazywanych informacji. Współpracujemy również z lokalnymi instytucjami, urzędami, szkołami i innymi podmiotami działającymi na rzecz społeczności lokalnej. Oferujemy powierzchnie reklamowe, z atrakcyjnymi cenami dla stałych reklamodawców. Jesteśmy najstarszym jasielskim portalem informacyjnym, istniejemy od 2005 roku. Jako jedyne czasopismo internetowe na Podkarpaciu zostaliśmy wpisani do Krajowego Rejestru Czasopism, prowadzonego przez Narodowy Instytut ISSN.
Chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do Jasła, na Podkarpacie, do odwiedzin Portalu regionalnego www.eJaslo.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Kołobrzeg - Perła Bałtyku
Wczasy nad morzem
W 2005 roku Kołobrzeg obchodził 750-lecie nadania praw miejskich.
Kołobrzeg to największe uzdrowisko w Polsce. W ośrodkach sanatoryjno-wypoczynkowych, apartamentach kwaterach prywatnych, wzmacniają swoją kondycję osoby z różnych stron Polski, Niemiec, Skandynawii. Wczasy nad morzem.
Instytucje kołobrzeskie przedstawiają niezwykle bogatą ofertę rozrywek dopasowanych do różnych gustów.
Apartamenty, wczasy nad morzem, wypoczynek nad morzem, w Kołobrzegu, w sezonie letnim, kwatery prywatne, noclegi nad morzem, noclegi zachodniopomorskie. Wczasy nad morzem
W sezonie letnim praktycznie nie ma dnia bez występu lub koncertu. Amfiteatr, muszla koncertowa, port jachtowy, ratusz, hala widowiskowo-sportowa oraz kluby nocne - wszystko to żyje na podwyższonych obrotach. Organy i wnętrza bazyliki stwarzają klimat do przeżywania zupełnie innej muzyki. Miasto wraca do lat swojej świetności, goszcząc najlepsze nazwiska krajowej estrady. Jest na co patrzeć spacerując po Kołobrzegu. W ostatnich latach powstało wiele pięknych budynków, ale swój urok miasto zawdzięcza także architektom tworzącym przed wiekami. Trzynastowieczny kościół Jana Chrzciciela w Budzistowie jest najstarszym świadectwem ich sztuki, najokazalszym zaś katedra, budowana w XIV i XV w. Mieszkańcy grodu położonego nad morzem, posiadający źródła z solanką, z której produkowali bezcenną wówczas sól, mieli doskonale warunki, by żyć w dostatku. Stać ich byto na budowę pięknych kamienic mieszczańskich (przy ul. E. Gierczak), obiektów technicznych (umocnienia Parsęty, wieża ciśnień), sakralnych (kościoły), użyteczności publicznej (ratusz, Akademia Rycerska) oraz obronnych (liczne szańce, baszta prochowa). Nietrudno dziś odnaleźć murowane ślady przeszłości. Leżą na szlakach turystycznych i są oznakowane. Wokół nich wyrosło współczesne miasto. Nierzadko na niewielkiej przestrzeni sąsiadują budowie z kilku epok, a wtedy najłatwiej porównać, style i kunszt wykonawców. Bo architektura jest zawsze owocem gustów i możliwości jej twórców.
Początki osadnictwa w Kołobrzegu sięgają
VII—VIII w., kiedy to na Wyspie Solnej rozpoczęto eksploatację źródeł słonej wody.
W I połowie IX stulecia na terenie dzisiejszego Budzistowa powstała nowa osada. W jej miejscu, w końcu IX w. wzniesiono gród, który wkrótce potem nabrał cech ośrodka wczesno-miejskiego, integrującego gospodarczo cały obszar położony nad dolną Parsętą.
W roku 1000, na słynnym Zjeździe Gnieźnieńskim, Kołobrzeg został wyniesiony do godności siedziby biskupiej. Oznaczało to, że słowiański gród kołobrzeski, włączony przez Bolesława Chrobrego do Polski, cieszył się pozycją pierwszoplanowego ośrodka władzy piastowskiej na Pomorzu. W XII w., po przeniesieniu głównej siedziby władcy do Kamienia Pomorskiego, Kołobrzeg stał się grodem kasztelańskim, czyli ważnym ośrodkiem administracyjnym na Pomorzu Zachodnim. XIII stulecie przyniosło radykalną zmianę. 23 maja 1255 r. dwaj właściciele ziemi kołobrzeskiej, książę dymiński Warcisław III i biskup kamieński Hermann von Gleichen, wydali dokument lokacyjny, na mocy którego powstało nowe miasto Kołobrzeg. Tym samym była to pierwsza na Pomorzu Zachodnim (na wschód od Odry) lokacja na prawie lubeckim, która zapewniła mieszczanom wolność osobistą, własną jurysdykcję, a w konsekwencji doprowadziła do wykształcenia się samorządu
miejskiego. Nowe miasto, zlokalizowane bliżej Morza Bałtyckiego, niemal natychmiast przyjęło nazwę i znaczną część funkcji słowiańskiego Kołobrzegu. W tworzeniu nowego miasta brali udział osadnicy przybywający z Meklemburgii, Lubeki, Nadrenii, ze środkowych Niemiec, a także miejscowa ludność słowiańska, która żyła tu od stuleci, w znacznej części przenosząc się z upadającego wówczas starego Kołobrzegu.
Zapraszamy do Kołobrzegu na wypoczynek w apartamentach, mieszkaniach
kwaterach prywatnych, nad morzem, do uzdrowiska Kołobrzeg, na słonecznych
plażach, nad morzem Bałtyckim.
Kołobrzeg to największe uzdrowisko nad morzem, na wypoczynek i wczasy przybywają
setki tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Piękne słoneczne plaże, komfortowe
apartamenty, kwatery prywatne i noclegi są do dyspozycji przez cały rok.
Rezerwacja telefoniczna lub internetowa.
Kontakt: 0 605 626 756
e-mail: sezon1501@republika.pl
Copyright © katalog REGION | mapa serwisu | Statystyki: stat.pl